Zalety i wady rowerów elektrycznych

Zarówno w internecie, jak i w codziennych rozmowach da się usłyszeć często padające pytanie, czyli jak wybrać rower elektryczny. Jest to urządzenie, które ostatnimi czasy zyskuje ogromną popularność. Warto sobie jednak zadać pytanie, z jakiego powodu tak się dzieje. Innymi słowy, jakie są najważniejsze zalety takiego roweru, czy ma on jakieś wady, a tak właściwie, to czym on w ogóle jest?

Czym jest rower elektryczny?

Zanim przejdziemy do tego, jakie są zalety oraz wady elektrycznych rowerów, trzeba sobie koniecznie odpowiedzieć na pytanie, czym one są. Jest to rower, który posiada zamontowany dodatkowy napęd elektryczny. Mowa tu jest o silniku, lecz również o baterii, a także oczywiście o sterowaniu, które najczęściej obecne jest w manetce. Zestaw ten wykorzystywany jest to tego, aby wspomagać i ułatwiać jazdę na rowerze, przy wykorzystaniu do tego celu energii elektrycznej. Co to jednak wszystko oznacza dla rowerzysty? Jakie z tego wynalazku płyną zalety?

Zalety roweru elektrycznego

Zdecydowanie najważniejszą zaletą roweru elektrycznego (przykłady jego modeli znajdziesz w sprint-rowery.pl) jest to, że w ogromnym stopniu ułatwia on jazdę na rowerze. Silnik w takim modelu działa w ten sposób, że podwaja dostarczaną mu energię. Z tego też powodu, jeśli tylko przy pomocy własnych mięśni rozpędzimy go do prędkości przykładowo 10 km/h, wtedy silnik proporcjonalnie dokładać będzie energię z baterii i uda się rozpędzić do około 20 km/h. Pozwala to na znacznie szybsze przemieszczanie się rowerem, przy mniejszym wysiłku. Sprawdza się to rewelacyjnie w przypadku sportowej jazdy, rekreacyjnych przejażdżek poza miasto, a przede wszystkim do codziennego dojeżdżania do pracy, gdy trzeba pozostać zawsze świeżym i dobrze pachnącym.

Ogromną zaletą roweru elektrycznego jest to, że ułatwia on rozpoczęcie jazdy na rowerze osobom bez formy czy też chorym, u których duży wysiłek nie jest wskazany. Do jazdy na takim rowerze nie trzeba wkładać aż tak dużo energii, więc jest on dla tych osób rewelacyjnym rozwiązaniem.

Na koniec warto wspomnieć, że jazda na rowerze elektrycznym jest po prostu bardzo przyjemna i dostarcza jeszcze więcej zabawy niż jazda na klasycznym modelu.

Wady roweru elektrycznego

Pomimo jednak tego, że rowery elektryczne posiadają naprawdę ogromną ilość bardzo ciekawych i ważnych zalet, to jednak nie są to rowery w pełni idealne. Obecne są w nich pewne wady, które koniecznie trzeba mieć na uwadze, gdy rozważa się kupienie takiego modelu.

Zdecydowanie najważniejszą wadą w tym wypadku jest to, że jest to rower znacznie droższy niż klasyczna wersja napędzana jedynie własnymi mięśniami. Za dobrej klasy model elektryczny trzeba zapłacić nawet około 7 tysięcy złotych.

Co więcej, jest to również rower dość ciężki, który często posiada kiepskie wyważenie, utrudniające jazdę. Jeśli silnik zamiast w części centralnej zamontowany zostanie w przednim lub tylnym kole, wyraźnie da się odczuć jego obecność podczas jazdy, co może nawet wpływać na bezpieczeństwo podróżowania takim modelem. Na koniec warto mieć również na uwadze to, że prędzej czy później konieczna będzie wymiana baterii, która ma ograniczoną ilość cykli pracy.