Czym jest magnezja i jakie są jej rodzaje?

Magnezja, czyli dokładnie hydroksowęglan magnezu, to związek chemiczny, który jest szeroko wykorzystywany przez środowisko osób uprawiających sporty sylwetkowe, lekkoatletykę oraz wspinaczkę. Jego główną zaletą jest zapobieganie ślizganiu się rąk podczas podnoszenia ciężarów czy chwytania się fragmentów skały. Magnezja jest także stosowana przez atletów skaczących o tyczce lub pchającym kulą. Dzięki niej chwyt staje się dużo bardziej pewny, a sama aktywność zdecydowanie bardziej bezpieczna. 

Rodzaje magnezji

Najpopularniejszą formą, w której można spotkać magnezję jest biały proszek. Przechowywana jest najczęściej w specjalnym woreczku, w którym sportowiec zanurza co jakiś czas dłonie. Do największych minusów używania magnezji w takiej formie można zaliczyć jej właściwości pylące, które mogą powodować problemy z oddychaniem. Często można się spotkać z zakazem używania preparatu w takiej postaci w zamkniętych obiektach, co w głównej mierze wynika z chęci zachowania czystości i pozbycia się zbędnych chmur pyłu z pomieszczenia. Hydroksowęglan magnezu można także spotkać w formie zbitej kostki. Jego właściwości są bardzo zbliżone do magnezji w proszku. Przed użyciem należy jednak ukruszyć odpowiednich rozmiarów kawałek, a następnie wetrzeć go w dłonie. Coraz popularniejsze stają się również formy preparatu w kulce. Ich największą zaletą jest to, że powodują zdecydowanie mniejsze pylenie w porównaniu do omawianych wcześniej rodzajów magnezji, dzięki specjalnej warstwie materiału. Ciekawą innowacją na rynku jest stworzenie płynnego specyfiku, który jest sprzedawany jako krem tubkach. Poprzez  zastosowanie odpowiednich składników rozprowadzanie go na dłoniach jest stosunkowo łatwe, a sam preparat bardzo dobrze przylega do powierzchni skóry. 

Jaki rodzaj magnezji wybrać?

Wybranie konkretnej formy magnezji zależy tylko i wyłącznie od osobistych preferencji. Należy pamiętać, że niektóre postacie tego preparatu z polar sport wymagają wykorzystania obu rąk podczas nakładania, co podczas uprawiania chociażby wspinaczki górskiej może okazać się problematyczne. Warto zatem przetestować kilka konkretnych specyfików i dopiero później zdecydować o tym, przy którym z nich pozostać na dłużej.