Typy bielizny rowerowej

Warto wiedzieć, że bielizna rowerowa to bardzo szeroki dział odzieży sportowej. Bielizna bardzo się od siebie różni w zależności od modelu, typu i przeznaczenia. Z tego też powodu nie dziwi fakt, że niektóre osoby mogą mieć problem z wyborem odpowiedniej bielizny dla siebie. Jakie wyróżniamy jej typy?

Bielizna na zimę

Jest to najgrubszy rodzaj bielizny rowerowej. Jest ona termoaktywna i ma za zadanie dawać sporo ciepła nawet gdy warunki atmosferyczne nie sprzyjają. W przypadku koszulek są to modele, które mają wysoki kołnierzyk przypominający golf. Taka bielizna ma świetne parametry cieplne przy równoczesnym zachowaniu wysokiej oddychalności. Dzięki temu może grzać, ale nie powoduje wzmożonego pocenia się.

Bielizna na wiosnę

Jest zdecydowanie lżejsza, niż ta zimowa. Koszulki nie mają kołnierzyków i zbędnego materiału. Taka bielizna nie ma dodatkowej warstwy podbicia czy też ocieplenia. Często występuje w dwóch warianatch – z krótkim i długim rękawkiem. Jest dość lekka, ale w dotyku mięsista.

Bielizna na lato

bielizna rowerowa

Jest bardzo lekka. Ma za zadanie chronić przed nadmiernym spoceniem się i odprowadzać ewentualną wilgoć od skóry. Taka bielizna rowerowa powinna być stosowana, gdy temperatura wynosi 18 stopni Celsjusza. Zwykle nosi się ją nawet do 26 stopni. Taka bielizna nigdy nie grzeje skóry, ale raczej wspomaga naturalną termoregulację organizmu i pozwala na zmniejszone odczuwanie niedogodności związanych z poceniem się.

Specjalna bielizna na upały

Są też specjalne koszulki rowerowe, które warto zakładać w czasie ekstremalnych upałów. Mają one formę luźnej siateczki, którą wkłada się pod zwykłą koszulkę. Jej zadaniem jest wsparcie naturalnego chłodzenia ciała oraz lepsza termoregulacja. Pomaga ona też w utrzymaniu suchej skóry, więc nawet podczas upału kolarz nie jest spocony i nie ma mokrych ubrań.