Buty wspinaczkowe o czym pamiętać przy ich zakupie

Żadna wspinaczka nie obejdzie się bez porządnych butów wspinaczkowych. Każdy, kto decyduje się na ten rodzaj aktywności, powinien o tym wiedzieć. Oczywiście przy wyborze odpowiedniego obuwia należy pamiętać o pewnych jego aspektach. Buty wspinaczkowe mają różne cechy, co w dużej mierze wpływa na komfort podczas wejścia na ścianę.

Buty do wspinaczki i ich rozmiar

Trudno na oko stwierdzić, jaki rozmiar butów, będzie dla nas najlepszy. Dlatego też zawsze przed zakupem należy przymierzyć wybrane obuwie. Pamiętać trzeba, że buty wspinaczkowe nie powinny być ani za duże, ani za małe. Powinny być jak najlepiej dopasowane do wielkości stopy.

To bardzo ważne, gdyż za wielkie będą nam spadać, co jest niebezpieczne podczas wspinaczki, a zbyt małe spowodują otarcia, pęcherze i będą niewygodne.

Buty wspinaczka – odpowiedni profil

Kształt obuwia do wspinania jest ważny, jednak nie każdy profil będzie odpowiedni dla osób początkujących. Na rynku dostępne są buty symetryczne, asymetryczne i pośrednie. Jeśli stawiamy pierwsze kroki w tej dziedzinie sportu, to najlepsze będzie obuwie symetryczne lub lekko asymetryczne.

Zbyt mocno wyprofilowane, wygięte może sprawić, że poczujemy duży dyskomfort i się zniechęcimy. Dlatego warto wybrać buty o łagodniejszym kształcie.

Materiał, z jakiego są buty do wspinaczki wykonane

Mogą być one zrobione z różnych materiałów. Najczęściej spotykane to buty z tkanin syntetycznych jak te tutaj, ze sztucznej skóry bądź naturalnej skóry. Wszystkie mają swoje wady i zalety. Naturalna skóra lepiej dopasowuje się do stopy, ale szybciej się rozchodzi. Natomiast tkanina syntetyczna gorzej dopasowuje się do nogi, ale nie ulega szybko zniekształceniu.