Komfortowa jazda rowerem dzięki siodełkom żelowym

Siodełko rowerowe jest elementem, w który jest wyposażony każdy sprzedawany rower. Producenci jednak zakładają do rowerów siodełka uniwersalne. Takie, które są w miarę wygodne i może usiąść na nich każdy. Aby poprawić komfort jazdy rowerem, warto pomyśleć o wymianie takiego siodełka na lepsze, lepiej dobrane do płci, wagi czy też do rozstawu kości kulszowych, na których opiera się cały ciężar ciała podczas jazdy rowerem. Bardzo ważne jest też to, z jakiego materiału wykonane jest siodełko i czym jest wypełnione w środku.

Różnice pomiędzy siodełkiem piankowym, a żelowym

Przez lata najpopularniejszymi były siodełka, które w środku miały piankę. Sprawiała ona, że siedziało się na nich w miarę wygodnie, jednak ten materiał ma spore wady. Z biegiem czasu w piance pojawiają się bowiem zagłębienia, może stawać się mniej miękka. Dużym minusem pianki jest też to, że chłonie wilgoć. Pod jej wpływem zaś zmieniają się właściwości pianki. Staje się ona dużo mniej miękka, a na siodełku nie siedzi się już tak wygodnie. Takich wad nie ma siodełko żelowe.

Jak wybrać odpowiednie siodełko z żelową wyściółką?

Siodełka żelowe uważane są za siodełka o bardzo wysokiej jakości. Zapewniają duży komfort jazdy rowerem i nie zmieniają swoich właściwości pod wpływem ciężaru rowerzysty czy też warunków pogodowych. Nawet po wielu latach użytkowania są tak samo wygodne jak w chwili zakupu. Chcąc poprawić komfort jazdy rowerem, warto rozważyć wymianę fabrycznego siodełka na lepiej dobrane, z żelową wyściółką.

siodełko żelowe

Wybór tego rodzaju siodełek jest ogromny. Można kupić siodełka różnego kształtu, szerokości czy długości. Decydując się na zakup, warto wybierać siodełka odpowiednie dla danej płci. Jeśli jednak z roweru będą korzystać i kobiety i mężczyźni, lepiej postawić na siodełka uniwersalne. Bardzo istotna jest też ich szerokość. Musi być minimalnie większa od rozstawu kości kulszowych, by mogły się na nim swobodnie opierać. Odpowiednio dobrane siodełko i ustawione na właściwej wysokości, znacząco poprawi komfort jazdy jednośladem.