Co to jest maska antysmogowa? Jak zachować zdrowie w zanieczyszczonych miejscach?

Zanieczyszczenie powietrza jest powszechne i można je znaleźć w większości miast. Smog, czyli zanieczyszczenia powietrza, powstają zazwyczaj w wyniku ruchu samochodowego i działalności przemysłowej. Powodują one, że cząsteczki utrzymują się w atmosferze przez dłuższy czas, a następnie łączą się ze sobą, tworząc smog. W niektórych zanieczyszczonych obszarach smog jest tak silny, że zaleca się, pozostanie w domach. Ludzie mieszkający w takich miejscach potrzebują specjalnych masek i odzieży ochronnej, aby zachować zdrowie. Maski chronią Twój nos, filtrując drobne cząsteczki pyłu i gazy, które prowadzą do zanieczyszczenia powietrza smogiem. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o maskach antysmogowych:

Co to jest maska antysmogowa?

maska antysmogowa

Maski antysmogowe to maski na twarz zaprojektowane do filtrowania drobnych cząstek pyłu i gazów, które prowadzą do smogu. Są one skuteczne w zmniejszaniu nasilenia zanieczyszczeń ze względu na ich drobne, mikroskopijne filtry. Wdychane cząsteczki smogu mogą powodować różne choroby, takie jak rak płuc. Mogą również powodować problemy z oddychaniem, kaszel i zmęczenie.

Jak działa maska antysmogowa?

Maski antysmogowe mają za zadanie odfiltrować drobne cząstki pyłu i gazu, które prowadzą do powstania smogu. Posiadają one drobne filtry, które zatrzymują pył i gazy, zanim dostaną się one do Twojego układu oddechowego. Drobne cząsteczki pyłu i gazy są zazwyczaj niewidoczne gołym okiem. Kiedy oddychasz, cząsteczki smogu i gazy dostają się do Twojego układu oddechowego. Następnie przez płuca dostają się do krwiobiegu. Krew przenosi te cząsteczki do innych części ciała, takich jak mózg, serce i inne organy. W mózgu mogą one powodować długotrwałe uszkodzenia, a nawet raka.

Maska antysmogowa jest zazwyczaj wykonana z poliuretanu i polietylenu. Poliuretan ma właściwości pochłaniające wodę, co czyni go idealnym do masek na twarz. Polietylen jest nieabsorbujący i jest używany do produkcji masek winylowych. Nadaje się na maski do twarzy ze względu na swoją niechłonną naturę.