Dlaczego potrzebujesz gogli podczas jazdy na nartach?

Człowiek jest zbudowany w taki sposób, że przez oczy otrzymuje do 80% informacji o otaczającym świecie. Wizja jest kluczowym źródłem danych, na podstawie których podejmujemy decyzje o naszych działaniach. To dzięki oczom nasz mózg „mierzy” prędkość, z jaką porusza się nasze ciało, to dzięki oczom oceniamy teren, warunki pogodowe, odległość od przeszkód, zagrożenia i szanse oraz wyznaczamy naszą trajektorię.

Narciarstwo czy snowboarding to aktywność, która wymaga dobrej, obiektywnej oceny rzeczywistości, dlatego też podczas uprawiania tych specyficznych sportów amatorzy i profesjonaliści używają specjalnych gogli narciarskich.

Dlaczego w zasadzie potrzebujesz gogli podczas jazdy na nartach?

  • Gogle na narty zapewniają dobrą ochronę oczu podczas wiatru. Nawet przy najlżejszej prędkości, nadchodzący wiatr uniemożliwi Twoim oczom prawidłową pracę. Wiatr wysusza oczy, a łzy są wydzielane, aby mogły one prawidłowo funkcjonować, ale im silniejszy wiatr, tym więcej łez jest produkowanych. W rezultacie-bez ochrony twoje oczy po prostu nic nie widzą. Funkcja ta sprawdza się równie dobrze w „mieście” jak i w górach, z tą różnicą, że na stokach „miejskich” odczujemy lekki dyskomfort, natomiast w górach stado łez może być poważnym źródłem zwiększonego zagrożenia podczas jazdy na nartach.
  • Gogle narciarskie chronią oczy przed mikrourazami. Zamarznięte kryształki wody, które spadają z chmur w postaci opadów śniegu lub przedostają się do otaczającego powietrza spod krawędzi nart lub snowboardu, stanowią realne zagrożenie dla delikatnych tkanek oczu. Maska jest potrzebna, aby chronić oczy przed ścięciem przez kryształki lodu. W dużych górach, jeśli jeździsz na nartach bez gogli przez co najmniej jeden dzień w śniegu i w połączeniu z wiatrem, możesz doznać urazu oka.