Jaki bagażnik rowerowy najlepiej wybrać?

Wybór bagażnika rowerowego nie jest prostym zadaniem nawet dla doświadczonych rowerzystów. Bagażnik to niezbędne akcesorium rowerowe w czasie długiej wyprawy. Podpowiadamy, jak wybrać bagażnik rowerowy.

Zakup bagażnika rowerowego

Można tam schować nie tylko prowiant, ale również odzież na zmianę oraz najpotrzebniejsze rzeczy. Nigdy nie wiadomo, co może się przydać w czasie wycieczki rowerowej, dlatego trzeba być przygotowanym na wszystko. Tłumaczymy, jak wybrać bagażnik rowerowy i na co zwracać uwagę przy zakupie. Przede wszystkim ważna jest jakość wykonania, która często idzie w parze z ceną. Lepiej nie kupować najtańszych bagażników, ponieważ mają bardzo słabą konstrukcję i łatwo je uszkodzić. Właśnie z tego powodu ich żywotność nie jest zbyt długa. Rower to uniwersalny środek lokomocji, którym można się dostać praktycznie w każde miejsce. Dzięki bagażnikowi nie obciążamy kręgosłupa plecakiem. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że jazda rowerem jest przyjazna dla środowiska naturalnego, ponieważ nie wydzielamy w ten sposób absolutnie żadnych spalin. Według niektórych osób bagażnik to już relikt przeszłości, ale nie jest to prawda. 

Rodzaje bagażników rowerowych

Należy mieć na uwadze, żeby kupić bagażnik rowerowy w sprawdzonym i renomowanym sklepie, który od wielu lat działa na rynku i cieszy się dobrą opinią. Z pewnością każdemu przynajmniej raz w życiu zdarzyła się sytuacja, że pojechał po zakupy, ale nie wziął torby na produkty. W takim momencie można wykorzystać bagażnik rowerowy do przewiezienia wszystkich zakupów do domu. Dobrym pomysłem jest spakowanie wszystkiego i włożenie do bagażnika. Niezwykle przydatne są także specjalne sakwy przymocowane do bagażnika, które pomagają zachować maksymalny poziom bezpieczeństwa. Wciąż można zauważyć wielu rowerzystów, którzy korzystają z plecaka zamiast bagażnika. Należy jednak pamiętać, że po kilku latach takiego jeżdżenia kręgosłup da o sobie znać. Warte uwagi są także bagażniki na tył, w których można przewozić jednak mniejszą liczbę produktów. Największym uznaniem cieszą się bagażniki wykonane ze stali nierdzewnej, które cechują się dużą wytrzymałością oraz odpornością na negatywne działanie czynników zewnętrznych. 

Maksymalne obciążenie

Bez obaw można w takim bagażniku przewozić rzeczy ważące więcej niż 40 kg. Jeżeli chodzi o bagażniki aluminiowe to tu możliwości są już zdecydowanie mniejsze. Ich maksymalne obciążenie oscyluje w granicach 20 kg. Należy jednak pamiętać, że ich dużą zaletą jest cena, ponieważ można je kupić znacznie taniej niż bagażniki wykonane ze stali nierdzewnej. Na sposób montażu również warto zwrócić uwagę wybierając bagażnik rowerowy. W jednośladzie powinny znajdować się specjalne otwory do montażu bagażnika. Jeżeli ich nie ma to można skorzystać z otworów, do których przykręcone są błotniki. Ewentualnie można jeszcze zamontować bagażnik do sztycy, ale trzeba tutaj uważać, żeby się przypadkiem nie odczepił. Niektóre osoby mają zamontowany bagażnik z przodu oraz z tyłu. Uchwyty do sakw posiadają także modele bagażników przeznaczonych do montowaniu z przodu jednośladu. Wybór bagażników rowerowych jest naprawdę bardzo duży.