Czym jest radio UKF?

UKF oznacza ultrakrótkie fale radiowe, jakie służą żeglarzom do komunikowania się ze statkami lub stacjami brzegowymi. Radio morskie jest podstawowym urządzeniem, jakie służy do łączności na morzu. Czym cechuje się ten sprzęt? Jakie ma zalety? Jak działa radio UKF? O czym należy pamiętać?

Radio morskie

Polscy żeglarze używają nazwy UKF na radiotelefon ręczny. Jeśli chodzi o radio stacjonarne, jest ono nazywane radiotelefonem VHF. Oba urządzenia są praktycznie identyczne co do sposobu działania. Jedno z nich jest przenośne, a drugie wbudowane. Radio UKF jest niezbędna podczas żeglugi na obszarze morskim A1. Warto wiedzieć, jak działa i jak daleko mogą dotrzeć komunikaty z jachtu. Okazuje się, ze fale krótkie wcale nie są ultrakrótkie, a proste radio morskie może zapewnić nam bezpieczeństwo. 

Fale ultrakrótkie

Fale UKF bazują na konkretnych częstotliwościach. W łączności radiowej odbiornik i nadajnik mają za zadanie pracować na takich samych częstotliwościach. Dla radiostacji UKF jest to morskie pasmo VHF, jakie wynosi 156-175 MHz. Przy takich częstotliwościach długość fali wynosić może 2 metry, a antena nie może mieć więcej niż pół długości fali. Metrowa antena zmieści się na jachcie i statki, co czyni komunikację wygodną i uniwersalną dla wielu jednostek pływających. Radio morskie wpływa na zachowanie bezpieczeństwa morskiej załogi. Na statki musi być chociaż jedna osoba, która doskonale zna się na obsłudze radia. Dzięki temu w razie kłopotów można szybko skontaktować się ze stacją brzegową.