Stuptuty – z czego są wykonane i kiedy się przydają?

Kiedy wędrujesz przez zaśnieżone tereny, stuptuty mogą zapobiec przemoczeniu butów przez śnieg. Materiał, z którego wykonane są getry jest wodoodporny i ma za zadanie blokować również inne elementy, takie jak skały, brud, a nawet małe owady.

Jak są wykonane stuptuty i co zapewniają?

Jeśli jesteś w zimnym obszarze, stuptuty utrzymają Twoje nogi w cieple poprzez blokowanie wiatru i wszystkiego z zewnątrz. Kiedy idziesz przez zimny śnieg, jest to zaleta, która pomoże utrzymać ciepło i utrzymać zimno na zewnątrz. Są niezbędnym elementem wyposażenia każdego alpinisty, turysty lub trekkingowca, który będzie poruszał się w terenie wysokogórskim lub śnieżnym. Mogą wyglądać podobnie do ochraniaczy, ale są one przeznaczone do znacznie bardziej ekstremalnych warunków.

Stuptuty to sprzęt ochronny używany przez turystów podczas wspinaczki górskiej. Jest to sprzęt, który zakrywa buty i spodnie, aby zapobiec dotknięciu skóry przez skały, śnieg lub inne rzeczy lub wejście do buta. Pomaga również w utrzymaniu ciepła nóg.

Z jakiego materiału są wykonane stuptuty?

Mogą być wykonane z różnych rodzajów materiałów, takich jak neopren, softshell i wodoodpornych materiałów oddychających. stuptuty są dostępne w różnych rozmiarach, takich jak długie, krótkie i długości do kolan. Konstrukcja i cechy różnią się w zależności od marki. Powinny być wodoodporne i wiatroszczelne. Można to osiągnąć dzięki wodoodpornemu, oddychającemu materiałowi z membraną Gore-Tex lub powlekanemu nylonowi. Powinny być uszczelnione na szwach i posiadać wodoodporne zamki błyskawiczne. Powinny być również wyposażone w regulowane systemy dopasowania na górze łydki i wokół kostki.

Podsumowanie

Stuptuty są noszone w celu ochrony nogi przed wodą, śniegiem i roślinnością. Wykonane są z wytrzymałej, wodoodpornej tkaniny, która okrywa but i dolną część nogi. Posiadają otwór z przodu, który jest zapinany na pasek i klamrę na górze, oraz kolejny pasek wokół kostki. Noszone są podczas chodzenia po śniegu lub lodzie, aby zapobiec dostawaniu się śniegu do buta od góry, oraz podczas chodzenia po nierównym terenie lub piargach, aby chronić nogi i zapobiegać dostawaniu się do buta elementów takich jak kamienie lub gałązki.