Każdy może dołożyć swoją cegiełkę

Coraz więcej obywateli miast, nad którymi wisi widmo smogu, poczuwa się do odpowiedzialności za ten stan rzeczy. Smog jest zbiorowiskiem wielu szkodliwych substancji, zagrażających życiu i zdrowiu, więc co robić, aby się go pozbyć?

Skąd on się bierze i jak wpływa na ludzi?


Przyczyny smogu należy upatrywać w różnych źródłach. Są to między innymi wielkie fabryki, ale także ruch samochodowy oraz przede wszystkim ogrzewanie mieszkań starymi piecami. W takich piecach spalany jest opał słabej jakości a często nawet śmieci! Jest to prawdziwa trucizna dla ludzi.

Obecność smogu wpływa niekorzystnie na każdy organizm. Na ten nienarodzony także. Kobiety w ciąży wystawione na działanie smogu są narażone na przedwczesny poród, a ich potomstwo ma większe ryzyko zgonu w okresie niemowlęcym. Dodatkowo smog źle wpływa na płodność.
Największe swoje żniwo zbiera w chorobach układu oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz przyczynia się do zwiększenia zachorowalności na nowotwory płuc.

Czy jednostka może walczyć ze smogiem?


To bardzo ważne pytanie, które zadaje sobie coraz więcej osób. Zdecydowanie, działania mieszkańców mają szansę przepędzić smog. Ochrona przed smogiem to wiele mniejszych i większych działań. Szczególnie pomocna może okazać się ustawa antysmogowa, dotycząca pieców. Co, poza zaprzestaniem palenia śmieci i słabej jakości opałem, mogą zrobić ludzie? Rzecz jasna ograniczyć poruszanie się samochodem na rzecz komunikacji miejskiej i rowerów, korzystać z odnawialnych źródeł energii i dbać o jak największą obecność zieleni – na przykład hodować roślinki doniczkowe, czy sadzić drzewa.