Kurs na radiooperatora

Spędzanie czasu na morzu to wyjątkowo atrakcyjny czas, który wymaga odpowiedniego przygotowania. W sytuacji awaryjnej każda załoga powinna być w stanie skutecznie wezwać pomoc. Właśnie z tego względu opracowany został system bezpieczeństwa i alarmowania w niebezpieczeństwie znany jako GMDSS. Co warto o nim wiedzieć?

Zwykły certyfikat VHF i certyfikat SRC

Niegdyś do wyczarterowania jachtu wystarczył klasyczny certyfikat VHF, który poświadczał podstawowe umiejętności z zakresu obsługi urządzenia VHF. Aktualnie jednak, ze względu na zmiany wprowadzone przez GMDSS urządzenia VHF wyposażone zostały w przystawkę DSC.

Dodatkowo skuteczne nadanie sygnału pomocy wymaga od radiooperatora odpowiedniej wiedzy o zmienionych zasadach w tym zakresie. Właśnie z tego powodu przynajmniej jednak osoba obecna na jachcie musi posiadać certyfikat radiooperatora krótkiego zasięgu SRC. Przystąpienie do kończącego się egzaminem kursu znacznie zwiększa bezpieczeństwo załogi i pozwala na legalne wyczarterowanie sprzętu.

Kursy internetowe

Aktualnie przystąpienie do kursu SCR w Polsce jest bardzo proste. Na terenie całego kraju odnaleźć można dużą ilość placówek uprawnionych do organizacji zarówno kursu, jak i egzaminu końcowego. W praktyce oznacza to, że uprawnienia często można uzyskać nawet tego samego dnia.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest także kurs SRC online, który ze względu bak konieczności fizycznego uczestnictwa w zajęciach jest szczególnie atrakcyjny. Niemniej jednak zaleca się go przede wszystkim tym, którzy mają już wiedzę, w jaki sposób posługiwać się urządzeniem VHF z przystawką DSC.

Kurs src online tylko w tym ośrodku: https://fairwinds.pl/kurs-radiooperatora-src/