5 zasad, o których warto pamiętać, kupując buty trekkingowe

Buty trekkingowe to podstawa wyposażenia każdego wędrowca po górach. Zanim jednak kupisz swoją wymarzoną parę, sprawdź razem z nami 5 zasad, o których warto pamiętać przy ich wyborze!

Dobre buty trekkingowe powinny być nie tylko solidne, trwałe, ciepłe i bezpieczne, ale przede wszystkim powinny być komfortowe. Właśnie dlatego przy ich doborze warto pamiętać o tym, by wziąć pod uwagę szereg czynników. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Określ parametry swoich butów trekkingowych

Producenci oferują swoje obuwie trekkingowe na różne pory roku, różne rozdaje tras. Warto zatem na start określić, czym mają cechować się nasze buty, aby mogły one spełnić nasze wymagania.

Początkujący najczęściej wybierają buty trekkingowe przeznaczone na okres wiosna – jesień, z podeszwą elastyczną lub lekko usztywnianą, które sprawdzą się na większości szlaków. W tej roli dobrze sprawdzą się buty z cholewką tekstylną, które są dobrze oddychające i lżejsze od butów skórzanych.

Pamiętaj o prawidłowych zasadach przymiarki

Buty trekkingowe powinno się mierzyć według określonych zasad, aby w ten sposób wybrać odpowiednią parę.

Zasady prawidłowego mierzenia butów górskich

  • do mierzenia konieczne będzie zakupienie grubszych skarpetek, które będziemy zakładali także w góry
  • buty zawsze dobrze sznurujemy, aby nie posiadały luzów
  • w butach należy przejść się po sklepie, wejść na schody, aby zobaczyć, czy nie uciskają

Różni producenci mają rożne rozmiarówki

Każda osoba chcąca zakupić buty trekkingowe powinna pamiętać o tym, że różni producenci obuwia mają także inne rozmiarówki.

Zatem u jednego producenta nasz rozmiar może być w sam raz, a u innego nie będzie on w ogóle pasować.

Przymierzaj różne buty trekkingowe

Znalezienie idealnej pary butów trekkingowych wymaga przymiarki wielu modeli. Warto zatem poświęcić więcej czasu na swoje zakupy, aby znaleźć taką parę, która będzie rzeczywiście pasowała idealnie.

Nie każdy but pasuje na każdą stopę
Każda stopa posiada inną budowę, podobnie jak każdy but górski ma nieco inną konstrukcję. Zdarza się zatem, że upatrzone wcześniej buty trekkingowe po prostu nie pasują na daną stopę – wtedy warto poszukać innego modelu.