Kilka informacji o uprzęży wspinaczkowej

Podczas wspinaczki każdemu amatorowi tego sporu z pewnością bardzo potrzebne będą liczne gadżety i dodatki, które po pierwsze umożliwią realizację wspinaczki, a po drugie zapewnią podczas niej odpowiednie bezpieczeństwo. Nie da się jednak ukryć tego, że najważniejszym elementem każdej wyprawki wspinaczkowej jest uprząż. Dlaczego jest tak ważna i jak ją dobrze wybrać?

Dlaczego uprząż wspinaczkowa jest tak ważna?

Każdy doświadczony wspinacz doskonale wie, że uprząż wspinaczkowa jest najważniejszym elementem każdego wyjścia w góry lub na ściankę. Z jakiego jednak powodu ten właśnie element jest tak ważny? Po pierwsze, dlatego że stanowi swego rodzaju rusztowanie dla wszystkich innych dodatków i przyrządów używanych do wspinaczki. To właśnie do uprzęży podczepia się liny, haki czy też ekspresy i bloczki.

Uprząż jest też niezwykle ważnym element w przypadku odczepienia się od ścianki i spadania. Specjalna konstrukcja i odpowiednie rozprowadzanie sił powoduje, że upadek z nawet dużej wysokości, który zostanie zatrzymany na linie, nie spowoduje żadnych poważnych uszkodzeń ciała w wyniku zatrzymania.

Jak ją poprawnie wybrać?

No dobrze, lecz jakie są najważniejsze cechy dobrej uprzęży wspinaczkowej? Co powinno się brać pod uwagę podczas wybierania i kupowania tego elementu do wspinaczki?

Podczas wybierania swojej własnej uprzęży wspinaczkowej koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jej rodzaj, czyli czy ma to być uprząż biodrowa, górna czy też pełna. Dodatkowo pamiętać trzeba o takich sprawach jak ilość zastosowanych klamer, co może mieć bardzo duże znaczenie dla wygody podczas wspinaczki. Oprócz tego nie można zapominać o własnej budowie ciała. Jest to o tyle ważne, że przecież mężczyźni i kobiety mają nieco inne proporcje ciała, więc żeby uprząż mogła pracować w optymalny sposób, powinna być właśnie pod tym względem wybierana. Ostatnią sprawą, o której warto pamiętać, jest liczba zastosowanych uchwytów. Jest to sprawa niebagatelnie wręcz ważna, ponieważ ma bezpośrednie przełożenie na funkcjonalność danej uprzęży, a co za tym idzie, często na bezpieczeństwo korzystania z niej.