Przygotowanie roweru do użytkowania – a jak dbasz o prawidłowe ciśnienie w kołach?

Są osoby, które starają się jeździć na rowerze przez okrągły rok. Inni użytkownicy rowerów jeżdżą tylko przy sprzyjających warunkach pogodowych. Tak czy inaczej, rower zawsze powinien być odpowiednio przygotowany do jazdy. Jednym z elementów owych przygotowań jest pilnowanie odpowiedniego ciśnienia powietrza w kołach. Z czym się to wiąże? Choćby z użytkowaniem odpowiedniej pompki. 

No, to pompujemy!

Jedną z podstawowych czynności przed każdą jazdą jest sprawdzenie, czy w kolach jest wystarczająco dużo powietrza. Wiele osób po prostu naciska oponę palcami i stwierdza, czy jest wystarczająco twarda. Jeśli nie jest, biorą pompkę i dopompowują powietrza. Czy jednak po napompowaniu koła ciśnienie w nim jest odpowiednie? Jak to sprawdzić? W tym celu przyda się pompka z manometrem. To właśnie manometr pokaże wartość ciśnienia w kole.

Dlaczego tak istotna jest sprawa ciśnienia w kole?

Powodów jest kilka, a należą do nich: dbanie o sam rower, bezpieczeństwo oraz wygoda jazdy. Właściwa wartość ciśnienia zależy m.in. od rodzaju roweru i jego wielkości, ciężaru samego rowerzysty oraz rodzaju nawierzchni, po których dana osoba najczęściej jeździ. Dlatego wartość tę warto sprawdzać przed każdą jazdą. Zwłaszcza gdy od poprzedniego użytkowania roweru minęło przynajmniej kilka dni.

Pompka z manometrem kosztuje przeciętnie kilkadziesiąt złotych (szczegóły tutaj). Warto jednak zakupić taką o odpowiedniej jakości przez wzgląd na dokładność urządzenia. Pompkę taką można, a nawet trzeba zabierać ze sobą, zwłaszcza na dalsze rowerowe wyprawy. Wie o tym każdy, kto praktykuje taki sposób spędzania wolnego czasu. Po drodze może się zdarzyć wiele rzeczy; przynajmniej na niektóre z nich można być jednak przygotowanym, jak na przebitą dętkę, czy dopompowanie koła.

manometr rowerowy

Pompki do rowerów warto kupować w pewnych źródłach, czyli np. w sklepach sportowych i z rowerami. Można mieć wtedy pewność, że produkt jest pełnowartościowy i spełnia pewne podstawowe normy. A to istotne, gdy chodzi o jakość użytkowania roweru i bezpieczeństwo jazdy na nim po różnych nawierzchniach.