Pompka do roweru – jak wybrać odpowiedni model?

Pompka do roweru to zdecydowanie jeden z najbardziej podstawowych elementów potrzebnych do utrzymywania roweru w poprawnej formie i stanie. Bez odpowiedniej ilości powietrza w oponie zwyczajnie nie da się na rowerze jeździć. Pomimo jednak tak oczywistego faktu, nadal ogromna grupa rowerzystów nie ma pojęcia, jak wybrać pompkę do roweru, aby spisywała się ona możliwie jak najlepiej. Jak się jednak okazuje, nie musi to być wcale tak trudne. O ile oczywiście wie się, czym powinna się charakteryzować dobra pompka.

Podstawowe parametry pompki

Wybieranie pompki do roweru z miejsc jak sprint-rowery warto rozpocząć od zupełnych podstaw, czyli tego, jaki będzie w naszym rowerze obecny wentyl. Jeśli bowiem wybierze się pompkę, która nie będzie danego wentyla obsługiwała, czyli innymi słowy, nie będzie do niego po prostu pasowała, to taka pompka stanie się właściwie bezużyteczna.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, do jak dużego ciśnienia dana pompka będzie w stanie pompować. Jest to szczególnie istotne w przypadku posiadania roweru szosowego. Ciśnienie w ich oponach musi być o wiele większe niż w przypadku klasycznego roweru. Sprawia to, że taka pompka musi być znacznie mocniejsza, aby mogła wtłoczyć powietrze do opony pod tak dużym ciśnieniem.

Charakterystyka modeli pompek do rowerów

Kolejną sprawą, o której trzeba sporo się dowiedzieć, gdy planuje się kupienie pompki do roweru, to jaki ma być jej konkretny rodzaj. Jak się bowiem okazuje, na rynku znaleźć można aż dwa bardzo popularne rozwiązania. O czym konkretnie mowa?

Podstawową i zdecydowanie najczęściej spotykaną wersją pompki do roweru, jest model ręczny. Zasada działania takiej pompki jest bardzo prosta. Siłą mięśni ręki rowerzysta naciska na tłoczek, który pcha powietrze przez wentyl do opony. Jest to model mały, bardzo lekki i poręczny, lecz niestety niewygodny, a także cechujący się dość niskim ciśnieniem. Na co trzeba zwracać uwagę, gdy kupuje się taką wersję? Przede wszystkim na rozmiar takiego pompki, ponieważ jej największą zaletą ma być fakt, że możliwe będzie umieszczenie jej w małym plecaku i zabranie ze sobą na wycieczkę rowerową.

Kolejnym rodzajem pompki do roweru jest wersja stacjonarna. Jest to model, który można spokojnie postawić w stabilny sposób na ziemi i który posiada specjalny pedał, za którego sprawa można oponę pompować nogą. Jest to wersja wygodna, szybka, a także osiągająca o wiele większe ciśnienie. Co jednak oczywiste, niezbyt nadaje się taka pompka do zabierania jej na wycieczki. Kupując taką pompkę, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, z jakiego jest ona wykonana materiału. Poleca się w tym wypadku głównie aluminium, ponieważ jest dostatecznie mocne, aby nie dochodziło do uszkadzania się pompki, a jednocześnie na tyle lekkie, aby wygodne było jej przenoszenie. Oprócz tego taka pompka powinna być wyposażona w manometr do obserwacji poziomu ciśnienia, a także specjalny zaczep, który blokować będzie pedał w pozycji spoczynkowej. Pozwoli to zachować pompkę w lepszej kondycji na dłużej, bez ryzyka jej uszkodzenia.