Kupujemy nowy rower górski

Jeśli ktoś chce nabyć swój nowy rower, bardzo często rozważa kupienie górskiego modelu roweru. Cieszą się one od wielu już lat ogromną popularnością i wykorzystywane są nie tylko w trudnym terenie, lecz również do miasta oraz do jazdy typowo rekreacyjnych. Z jakiego powodu taki model roweru cieszy się tak dużą popularnością, a przede wszystkim jak się powinno taki rower wybierać? Na co przede wszystkim warto zwracać uwagę, gdy nabywa się rower górski?

Dlaczego rower górski?

Zanim przejdzie się do tego, na jakie cechy powinno się zwracać uwagę, gdy kupuje się profesjonalny górski rower, najpierw warto zastanowić się nad tym, z jakiego powodu jest to tak wysoko ceniona odmiana.

Najważniejszą zaletą takiego roweru jest oczywiście to, że jest on bardzo uniwersalny. Jest to wersja, która często nazywana jest odmianą do wszystkiego. Dzięki swojej szczególnej budowie, czyli dużym amortyzatorom, bardzo mocnym hamulcom oraz dobremu osprzętowi, można się nim posługiwać w trudnym terenie, w mieście, czy też na asfaltowej drodze. Jest to więc rower, który cechuje się ogromną uniwersalnością i wieloma możliwymi zastosowaniami.

Jak wybrać rower górski?

Żeby jednak można było z takiego roweru wygodnie korzystać, trzeba się dowiedzieć, jak się go powinno wybierać. Na co trzeba zwrócić dużą uwagę, gdy przegląda się ofertę sklepów rowerowych i patrzy się na to czym charakteryzują się poszczególne modele?

Oczywiście podstawą jest w tym wypadku to, że trzeba mieć na uwadze płeć rowerzysty oraz jego wzrost. Od tego zależeć będzie rodzaj i typ obecnej w rowerze ramy. Drugą bardzo ważną sprawą jest model takiego roweru. Jak się bowiem okazuje, jest to rower typowo sportowy, przeznaczony do jazdy w terenie. Występuje więc w kilku postaciach, w zależności od tego, do czego konkretnie ma być wykorzystywany. Może to być rower do zjazdów, do wjazdów pod górę, czy też do górskiego terenowego maratonu.

Na koniec warto jeszcze mieć na uwadze to, z jakiego materiału zostanie wykonana rama takiego roweru. Na rynku dominują oczywiście modele aluminiowe, które cechują się doskonałymi właściwościami od strony wytrzymałości oraz wagi, lecz jeśli ktoś chce nabyć o wiele wydajniejszy i efektywniejszy rower, warto się pokusić o nieco bardziej zaawansowane rozwiązania.

Co powinno się dokupić do roweru górskiego?

Cechą charakterystyczną roweru górskiego jest to, że fabrycznie pozbawiony jest on wielu akcesoriów i dodatków, które powszechnie spotykane są np. na rowerach trekkingowych. Podczas kupowania roweru górskiego warto dokupić do niego od razu kilka akcesoriów, które przydadzą się podczas jazdy. O czym mowa?

Najważniejszym dodatkiem do roweru górskiego są oczywiście błotniki. Dzięki nim możliwe będzie zabezpieczenie roweru przed zbyt dużym ubrudzeniem się, a także uniknięcie pobrudzenia swojego ubrania, które już po kilku metrach jazdy byłoby brudne na plecach.

Dobrym pomysłem jest także kupienie do roweru oświetlenia. Montując na przodzie oraz na tyle lampki rowerowe, uzyskuje się znacznie większe bezpieczeństwo. Na koniec dobrym pomysłem jest kupienie sakwy rowerowej, np. na ramę, co umożliwi schowanie w niej kilku gadżetów, np. telefonu.