Kijki trekingowe to jeden z podstawowych elementów wyposażenia miłośników górskich wędrówek. Pomagają one utrzymać równowagę na nierównym podłożu, odciążają kręgosłup oraz nogi i są pomocne, gdy na plecach znajduje się ciężki bagaż. Niektórzy bez nich nie wyobrażają sobie przemierzania szlaków. Jednak aby spełniały one swoje zadania, ich wysokość musi być odpowiednio dobrana. Jak zatem dopasować kije trekkingowe do wzrostu i trasy?
Dobór kijków trekkingowych do wzrostu
Istnieje kilka wzorów, które pozwalają obliczyć odpowiednią wysokość kijków, a także konkretne wartości przypisane do danego przedziału wzrostowego. Jednak jest to tylko teoria, a w praktyce może to wyglądać różnie, dlatego najlepiej taki sprzęt przymierzyć. Przyjmuje się, że prawidłowa wysokość to taka, kiedy górna krawędź rękojeści znajduje się nieco ponad linią od nadgarstka do łokcia, trzymając kije trekkingowe przed sobą. Kąt w zgiętym łokciu powinien wynosić 90 stopni (lub nieco mniej).
Dobór kijków trekkingowych do trasy
Kije do trekkingu powinny być też odpowiednio dobrane do trasy. Teren na górskich szlakach zmienia się co chwilę. Czasami wchodzi się pod górę, a czasami schodzi w dół. W pierwszej sytuacji kijki będą nieco wyżej niż na płaskim podłożu, a analogicznie schodząc z góry — niżej. Dlatego warto kupić kijki trekkingowe, które umożliwiają regulację wysokości. Schodząc w dół, powinno się wydłużyć kije o 5-10 cm, a wchodząc pod górę skrócić o tę samą wartość. Oczywiście punktem wyjściowym jest wartość początkowa ustalona na płaskim podłożu.