Jak wybrać czekan?

Czekan to bardzo przydatny sprzęt podczas górskich wycieczek. Do czego jest tak w zasadzie potrzebny oraz jak go wybrać? O tym wszystkim będzie pokrótce poniżej…

Do czego służy czekan?

Przede wszystkim warto powiedzieć trochę o tym, do czego służy w zasadzie taki czekan. Otóż należy w tym momencie obalić pewien dość szkodliwy mit – czekan w żadnym wypadku nie służy tak po prostu do podpierania się. Jego zadaniem jest umożliwienie nam wejścia po stromej ścianie z lodem i śniegiem. Czekan ma służyć niejako jako dodatkowy chwyt, redukujący ryzyko upadku.

Trzeba w tym momencie jednak podkreślić dość stanowczo, że zasadniczo to czekan nie służy tylko i wyłącznie w momencie naprawdę zaawansowanych górskich wspinaczek. Przyda się także podczas dość standardowych podejść w górach – bez elementów wspinaczki. Często bowiem, szczególnie w takich górach jak Tatry, spotkać się można z sytuacją, że idący granią szlak jest mocno oblodzony a skały, gdzie zazwyczaj był łańcuch – ośnieżone. Siłą rzeczy nie mając się czego złapać, należy posiłkować się czekanem.

Jak wybrać czekan?

Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak w zasadzie należy wybrać taki czekan? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jego stopień zakrzywienia. Te najbardziej proste przydają się właśnie do skituringu. Nieco bardziej zakrzywione często z dodatkowymi uchwytami na nadgarstki i większą ilością ząbków przeznaczone są do turystyki górskiej. Z kolei zaś te najbardziej zakrzywione i z wieloma ząbkami to czekany służące do wspinaczki wysokogórskiej.

Oczywiście są to bardzo ogólne stwierdzenia – w praktyce warto samemu ocenić, czego się potrzebuje. Przykładowo osoby lekkie, którym trudno jest utrzymać się na grani przy silnym wietrze, być może będą potrzebowały mocniejszego czekanu nawet do zwykłej turystyki.

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że czekany w zasadzie to trzeba dobrać jeszcze na długość. Otóż dobrze dobrany powinien sięgać do połowy łydki, przy ręce opuszczonej luźno w dół.