Idealne buty w góry – jakie wybrać?

Odpowiednie buty w góry to podstawa udanej wycieczki. Ich wybór zależy od tego, jak długa ma być trasa oraz ile podejść nas czeka. Najczęściej wybierane są buty, które kończą się przed kostką. Czy zawsze są dobrym wyborem i jakie buty górskie warto mieć na wycieczce?

Buty z wysoką cholewką

Nie zawsze wiemy, jakich butów w górach – https://www.polarsport.pl/buty.html będzie nam brakować. Przy długich trasach o zróżnicowanym stopniu nachylenia, idealnym rozwiązaniem są buty w góry za kostkę. Posiadają wzmocnienie przy kostce, dzięki czemu są odpowiednie nawet na dłuższe wypady. Dodatkowo konieczna jest odpowiednia amortyzacja, zwłaszcza jeśli mamy ze sobą również ciężki plecak. Wysokie podejścia wymagają ochrony kostek, ponieważ to właśnie na skałach dochodzi do największej ilości zwichnięć.

Niskie buty w góry

Takie z kolei modele są znacznie lżejsze, jednak ma to swoją zaletę. Przede wszystkim obuwie przed kostkę sprawdza się na płaskich teren lub niewielkie pagórki. Jeśli interesują nas ścieżki pod reglami lub doliny o małym stopniu nachylenia, nie musimy mieć bardzo wysokich butów. Niższe buty są nawet lepszym rozwiązaniem, kiedy chodzimy po kotlinach i na dworze panuje bardzo wysoka temperatura.

Na co zwrócić uwagę, wybierając buty w góry?

Istnieje wiele modeli butów, a producenci wręcz prześcigają się w nowościach, oferowanych co sezon. W butach górskich liczy się jednak – szeroki nosek, który da przestrzeń palcom oraz sprawi, że można do butów wsadzić dodatkową wkładkę, wzmacniana pięta oraz przód, amortyzowana podeszwa oraz brak szwów wewnętrznych. Wielu zapalonych górskich piechurów wybiera się „stary” typ obuwia, które jest wykonane w całości ze skóry oraz nie ma wielu szwów. Młodsze pokolenie będzie jednak szukało nowoczesnych rozwiązań, dlatego dobrym wyjściem są modele z membraną oraz siateczką przepuszczającą powietrze. Z kolei na jesień i zimę sprawdzą się wodoodporne buty trekkingowe, pokryte materiałem Gore-Tex, umożliwiającym chodzenie, nawet w deszczu oraz śniegu. Dodatkowo buty nie mogą być mocno obciskające i warto wybrać je pół rozmiaru większe.