Dobór rękawic narciarskich – jak zrobić to właściwie?

Właściwy dobór rękawic narciarskich jest niezwykle ważny. Od tego zależy bowiem komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Warto zatem wiedzieć czym się kierować przy ich wyborze, aby idealnie spełniały oczekiwania.

Rozmiar rękawic narciarskich


Jednym z najważniejszych parametrów jaki należy wziąć pod uwagę wybierając rękawice to ich rozmiar. Rękawice nie mogą być zbyt duże. W takim przypadku nie będzie możliwe odpowiednie trzymanie kija. Z drugiej strony jeśli będą one zbyt małe to będą po prostu niewygodne. Zbyt długie przebywanie w zbyt małych rękawicach może nawet powodować ból. Jak zatem dobrać rozmiar rękawic narciarskich? W pierwszej kolejności należy zmierzyć długość środkowego palca (A). Następnie szerokość dłoni z wyłączenie kciuka (B). Wynik pomiarów należy podstawić pod wzór (A+B):2 = rozmiar rękawic.

Materiał wykonania


Drugi ważny czynnik przy wyborze rękawic narciarskich to materiał, z którego zostały wykonane. Wybór jest tu głównie między rękawicami skórzanymi a materiałowymi. Zaletą rękawic skórzanych jest to, iż bardzo dobrze dopasowują się do dłoni. Dzięki temu możliwe jest duże lepsze trzymanie kija. Rękawice skórzane przeznaczone są przede wszystkim dla narciarzy jeżdżących dynamicznie. Osoby uprawiające narciarstwo rekreacyjnie śmiało postawić mogą na rękawice materiałowe, np. rękawice Ziener.

Bezpieczeństwo


Dobre rękawice narciarskie powinny nie tylko zapewniać komfort, ale również ochronę dla dłoni i nadgarstków. Dobrze zatem jeśli będzie wyposażone w dobrej jakości ochraniacze. Pod tym względem wyróżniają się wspomniane już rękawice Ziener. Podczas jazdy na nartach nietrudno o upadek. Rękawice z dobrymi ochraniaczami skutecznie zamortyzują uderzenie.