Buty turystyczne – rodzaje, cechy, wybór odpowiedniego modelu

Wyprawa na szlak lub wspinaczka górska wymagają od uczestników posiadania odpowiedniego ekwipunku. Tego rodzaju turystyka powinna być przemyślana i prawidłowo zorganizowana, a wyposażenie dobrane do rodzaju aktywności. Jednym z najważniejszych elementów asortymentu są buty. Jakie obuwie zabrać ze sobą na wyprawę? Czym cechują się buty trekkingowe? Jak wybrać najlepszy model?

Cechy i zastosowanie butów trekkingowych

Obuwie górskie bo ta tez nazywany jest ten rodzaj wyposażenia to produkt, który najczęściej wykorzystywany jest w zróżnicowanym terenie. Jego konstrukcja zazwyczaj jest nieco wzmocniona, a wysoka cholewka chroni stopę przez kontuzjami i uszkodzeniami. Dla mniej zaawanasowanych turystów, spędzających czas na terenie nizinnym, możliwe jest wykorzystanie niskich butów turystycznych.

Buty zarówno do amatorskich, jak i bardziej zaawansowanych aktywności  powinny być przede wszystkim lekkie , przepuszcza c powietrze, jak również posiadać odpowiednie membrany. Główną cechą tego rodzaju sprzętu jest wygoda, komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo podczas pokonywania nawet tych trudnych tras. Założeniem butów do wędrówek jest pomoc turyście, a nie stwarzanie dodatkowych przeszkód. 

Wybór obuwia trekkingowego

Zakup butów trekkingowych, może okazać się dość kłopotliwy. Mnogość artykułów nie zawsze ułatwia podjęcie odpowiedniej decyzji. Na co zatem zwrócić uwagę podczas ostatecznego wyboru? Które buty do wędrówek spełnią oczekiwania każdego turysty?

Kupując buty turystyczne warto zwrócić uwagę na:

  • rozmiar – sprzęt powinien mieć odpowiednią długość i szerokość – warto pamiętać, że musi się w nim zmieścić również ciepła skarpeta,
  • materiał wykonania – buty oddychające, z membraną lub skórzane idealnie nadadzą się na każdego rodzaju wędrówkę, 
  • wysokość cholewki – niskie, średnie, wysokie lub specjalistyczne przeznaczone jest do różnego rodzaju wypraw, 
  • przeznaczenie w odniesieniu do pory roku, 
  • rodzaj podeszwy – twardość, kształt i wysokość bieżnika,
  • wiele innych. 

Buty turystyczne dostępne na stronie https://dobrenarty.pl/turystyka/buty-turystyczne/