Metody na ułatwienie górskiej wyprawy: kijki trekkingowe

Kijki trekkingowe są sprzętem, który cieszy się rosnącą popularnością wśród entuzjastów górskich wypraw. Dzieje się tak między innymi ze względu na fakt, że oferują one znacznie lepsze bezpieczeństwo na trasie, a także poprawiają komfort wycieczki.

Kijki trekkingowe – dla kogo?

W zasadzie odpowiedź powinna brzmieć: dla każdego, kto chodzi po górach. Dodatkowa przyczepność i poprawiona równowaga to tylko wartość dodana do podstawowej zalety kijków: odciążenia stawów.

Według badań, odpowiednio dobrane i dopasowane do wzrostu, mogą odciążyć nie tylko kolana czy kostki, ale również cały kręgosłup. Ma to ogromne znaczenie, bowiem często doświadczeni piechurzy górscy skarżą się na dolegliwości bólowe we wskazanych okolicach. Użytkowanie kijków pozwala na poprawę komfortu oraz bezpieczeństwa.

Zatem jeśli często chodzisz po górach i chcesz wspomóc swoje ciało w tym wysiłku – rozważ zakup profesjonalnego sprzętu. Wybierz model dobrej jakości, zakończony przyczepnymi gumami, które będą odpowiednio trzymać się podłoża i zminimalizują ryzyko poślizgnięcia się na śliskiej nawierzchni.

Odpowiednia regulacja kluczem do sukcesu

Wyłącznie dobrze wyregulowane kijki mogą zapewnić optymalne efekty. To oznacza, że muszą być odpowiednio wysokie – tak, aby nie pochylać się do nich, ale jednocześnie nie wyciągać rąk w górę, aby je trzymać (to dodatkowo obciąża nadgarstki).

Kluczowe znaczenie ma również dobre dopasowanie długości gum przytrzymujących dłonie. Dzięki odpowiedniej długości, utrzymanie sprzętu w rękach nie jest trudne, a w razie ewentualnego potknięcia – wzrasta bezpieczeństwo i spada ryzyko, że kijek upadnie.

Warto mieć na względzie, że długość w trakcie podejścia powinna być inna niż przy schodzeniu z góry. W ten sposób zapewnimy optymalne odciążenie stawów i zminimalizujemy ryzyko urazów na trasie.