Raki na górskie wędrówki zimą. Co wybrać?

Same buty trekkingowe to za mało, aby bezpiecznie poruszać się po zaśnieżonych szlakach. Warto zdecydować się wtedy na raki, które wyposażone są w kolce stabilizujące obuwie. Co wybrać?

W sklepach można znaleźć obecnie różnego rodzaju raki na buty górskie. To zarówno modele przeznaczone dla profesjonalistów, na przykład do wspinaczki po oblodzonych ścianach, jak również takie, które mogą sprawdzić się podczas przemierzania łatwiejszych szlaków.

Skupmy się zatem na doborze odpowiednich raków dla turysty, który od czasu do czasu lubi wybrać się na przechadzkę górskimi szlakami, gdzie mogą pojawić się oblodzenia. Co kupić?

Dobre raki dla turysty – czyli jakie?

Raki przeznaczone dla turysty lubiącego zimowe wędrówki nie muszą być aż tak zaawansowane jak te przeznaczone dla wspinaczy. Możemy także zakupić je w bardziej atrakcyjnych cenach.

Charakterystyka raków dla turysty:

  • około 12 zębów wykonanych z wytrzymałej stali – zapewniają skuteczną ochronę przed poślizgnięciami
  • elastyczna konstrukcja – pozwala na łatwiejsze wędrowanie po szlakach
  • konstrukcja koszykowa – dopasowana do każdego typu butów, albo też raki półautomatyczne – wymagają posiadania odpowiednich butów górskich

Pamiętajmy o tym, żeby zwrócić uwagę także na sposób regulacji raków, aby można było łatwo dopasować je do swojego obuwia górskiego.

Pełne raki, a może mniejsze nakładki?

Poza pełnymi rakami przeznaczonymi do górskich wędrówek zimą w sprzedaży można znaleźć także tańsze raczki w postaci nakładek na obuwie. Są tańsze od raków, a przy tym także pozwalają na uzyskanie bardzo dobrej ochrony przed poślizgnięciami.

Do wyboru mamy małe raczki przeznaczone do montażu na przedniej części podeszwy – są mocowane paskami do buta. Dostępne są także gumowe nakładki z nitami, które umieszcza się na podeszwach. Takie raczki również mogą sprawdzić się na górskich trasach, a przy tym nie kosztują dużo.

Podsumowując, odpowiednie raki do butów to niezbędny dodatek na zimowe wędrówki – dzięki nim można bez problemu poruszać się po ośnieżonych i oblodzonych szlakach!