Pomoc za burtą

Zapewne raz w życiu zdarzyło się spędzić każdemu z nas chwilę na statku kołysanym morską naturą. Każdy, kto tego doświadczył wie, że istnieje nieodparty lęk stania przy barierce. W końcu wystarczy nieco mocniejsze szarpnięcie, chwila nieuwagi i znajdziemy się po niechcianej stronie barierki.
A potem jesteśmy zdani tylko na siebie i siłę naszego głosu wołania.

Jest na to inne rozwiązanie

Technologia pozwala nam na zastosowanie lekkiego i długotrwałego urządzenia, które po uruchomieniu rozbitka umożliwia radarom statków zlokalizowanie człowieka za burtą. Transponder radarowy przy wykorzystaniu istniejących już systemów radarowych pozwala dokładnie naprowadzić jednostki biorące udział w akcji ratunkowo-poszukiwawczej. Transpondery integruje się z kamizelką ratunkową, aktywują się automatycznie i działają 24 godziny.

Search and Rescue Transponder

transporder

SART tutaj to przenośne urządzenie pozwalające na pasywne nadawanie informacji o potrzebnej pomocy. Urządzenie umożliwia statkom, samolotom i helikopterom odnalezienie potrzebującego dzięki nawigacji morskiej działającej w paśmie X. Warto zaznaczyć, że urządzenie powinno zostać zabrane na pokład nieposiadający własnego systemu nawigacji i radaru. Najlepiej umieścić je w najwyższym punkcie co najmniej metr nad wodą. Uruchomienie urządzenia w stan Standby Mode pozwoli mu automatycznie odpowiedzieć na odebrany sygnał zewnętrzny. Transponder informuje również ludzi na pokładzie o odebranym sygnale zewnętrznym, wydając dźwięk i sygnał świetlny.