Kurtka narciarska na lata…

A raczej na zimy. Niezależnie od tego, czy wyruszamy w pierwszą podróż na białe szlaki, czy tylko wymieniamy ekwipunek przed naszym okrągłym, dwudziestym wypadem w góry, chcemy mieć pewność, że nasza nowa kurtka narciarska posłuży nam długo.

Warto wiedzieć

Kurtki potocznie zwane narciarskimi, to kurtki techniczne (inaczej specjalistyczne). Kurtki o fasonie technicznym cechuje przede wszystkim funkcjonalność i to ona jest stawiana przez producentów na pierwszym miejscu.

Funkcjonalność, czyli… ?

kurtki narciarska

Czyli swoboda ruchów, wodoodporność i wiatroszczelność. Nasza wymarzona kurtka na narty powinna zachowywać się tak, jak gdyby wcale jej nie było. Nie może nas ograniczać. Dlatego tak ważne jest dopasowanie kurtki. Szczególną uwagę należy zwrócić na długość rękawów — wystarczy, że podniesiemy ręce. Dół kurtki nie powinien się podnosić, a mankiety opadać. Przy mierzeniu warto też pamiętać o licznych warstwach odzieży, które założymy pod kurtkę. Oprócz tego strój musi chronić nas przed deszczem i powietrzem. Inaczej każdy zimny podmuch będzie nam przypominał o źle wydanych pieniądzach.

Regulacja temperatury

Porównując kurtki narciarskie do zwykłych zimowych kurtek, zauważymy różnicę w ich grubości. Czy jeśli kurtka jest cieńsza, to znaczy, że jest gorzej ocieplona? Nie. O tym, czy kurtka jest ciepła, nie świadczy grubość materiału, a jego specyfika. Materiał kurtek technicznych pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Nadmiar ciepła odprowadza na zewnątrz, zabezpieczając nas przed zgrzaniem podczas wysiłku fizycznego.