Kupujemy nowe pedały rowerowe

Jak każdy rowerzysta doskonale wie pedały rowerowe stanowią jeden z trzech punktów oparcia, będąc obok kierownicy i siodełka podstawą każdego roweru. Jak się jednak okazuje, bardzo często producenci i sprzedawcy rowerów albo nie dodają tego elementu wcale, albo też dołączają modele najsłabsze i najgorszej jakości. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, jak wybrać pedały rowerowe nieco lepszej jakości. Czym się więc trzeba kierować w przypadku kupowania pedałów do roweru?

Dlaczego wybranie odpowiednich pedałów jest tak ważne?

Zanim jednak przejdzie się do tego, w jaki sposób dokonać wyboru rowerowych pedałów i na co trzeba podczas ich kupowania zwracać uwagę, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego tak właściwie powodu ten mały element jest tak istotny? Co sprawia, że to właśnie on w pierwszej kolejności jest wymieniany, a nie np. siodełko, czy też oświetlenie?

Pedały rowerowe to zdecydowanie najważniejsza i obowiązkowa pozycja, jeśli chce się jeździć rowerem. Bez nich wprawienie w ruch roweru byłoby po prostu niemożliwe, ponieważ to właśnie one odbierają z nóg energie, a następnie przenoszą ją na napęd i następnie na koło. Łatwo więc jednocześnie zauważyć, że pedały poddawane są podczas jazdy naprawdę dużym przeciążeniem. Nie tylko są one naciskane podczas samego pedałowania, lecz stanowią także oparcie dla całego ciała. W przypadku jazdy na nierównej nawierzchni to właśnie one przyczyniają się do stabilizacji pozycji na rowerze.

Jak wybrać pedał rowerowy najlepsze jakości?

Jak zatem widać, pedały rowerowe to naprawdę ważny element wyposażenia tego pojazdu i warto mieć możliwie jak najlepszy ich rodzaj. Jak się go jednak powinno wybierać?

Podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać podczas wybierania pedałów rowerowych, jest to, do czego tak właściwie wykorzystuje się rower. W zależności bowiem od tego, w jaki sposób jest on wykorzystywany i jakim obciążeniom poddawany, inne powinno się stosować w nim pedały. Przykładowo dla kogoś, kto rower wykorzystuje jedynie do dojazdów do pracy, czy też np. do rekreacyjnego podróżowania po okolicy, najlepiej sprawdzą się plastikowe pedały turystyczne. Są one lekkie, tanie, a także wyposażone w elementy poprawiające stabilność, takie jak np. gumowe paski na platformach. Jeśli jednak ktoś jeździ na rowerze nieco bardziej intensywnie np. po nierównej lub sypkiej nawierzchni, wtedy o wiele lepiej sprawdzą się pedały metalowe typu MTB. Nie tylko są one mocniejsze, więc mogą być poddawane większemu naciskowi, lecz co również ważne, wyposażone są w specjalne ząbki, które wgryzając się w podeszwę obuwia, zapewniają rowerzyście znacznie stabilniejsze podparcie i minimalizują ryzyko ześlizgnięcia się stopy z platformy pedałów.

Na koniec warto jeszcze wymienić najbardziej zaawansowane pedały dostępne na rynku, czyli wersje zatrzaskowe. Nie posiadają one platformy, tak jak poprzednie modele, lecz zamiast tego niewielki zatrzask, który służy do wpięcia w niego specjalnych butów. Dzięki temu uzyskiwane jest stabilne, sztywne i mocne połączenie, które poprawia stabilność, a także efektywność przekazywania energii.