Jakie kółka do hulajnogi wyczynowej wybrać?

Miejskie sporty wyczynowe są obecnie coraz bardziej popularne. Dla wielu młodych osób to doskonała alternatywa dla gier komputerowych, które oczywiście mogą dostarczyć wielu emocji. Nic jednak nie podnosi tak hormonów szczęścia, jak ruch na świeżym powietrzu, aktywności fizyczne, które wymagają zaangażowania, czy adrenalina. Dlatego nawet dzieci coraz częściej zainteresowane są jazdą na hulajnodze. Także w sposób wyczynowy. Sprzyja temu coraz to większa liczba skateparków.

Jakie kółka do hulajnogi wyczynowej wybrać?

Warto wiedzieć, że kółka do hulajnogi wyczynowej mogą różnić się pod kątem konkretnych parametrów, czyli:

  • średnicy kół, do standardowych wielkości należą te w przedziale 100mm-125mm
  • szerokość, która waha się od 24mm do 30mm
  • twardość kółek w przedziale od 80A do 88A
  • rodzaj zastosowanego rdzenia – czyli kółka pełne, z tzw. szprychami lub puste

Podczas zakupu kółek najczęściej w zestawie dostępne są także łożyska oraz tulejka wewnętrzna, która zapewnia kołom odpowiednią płynność obrotów. To przekłada się na komfort jazdy, jak też samą prędkość.

Wybór kółek to kwestia indywidualna. Warto przede wszystkim sprawdzić, jakiej wielkości kółka można dopasować do blatu hulajnogi, na którym aktualnie się jeździ. Natomiast twardość wpływa na przyczepność – im miększe kółka, tym lepiej trzymają się podłoża, są jednak wolniejsze od twardszych, które łatwiej wpadają również w poślizg.

kółka do hulajnogi wyczynowej pomarańczowe

Czy kółka w hulajnodze się zużywają?

Tak samo w przypadku standardowej eksploatacji, a tym bardziej wyczynowej jazdy na hulajnodze, kółka ulegają ścieraniu poprzez kontakt z podłożem. To, w jakim tempie przebiega ten proces zależy od rodzaju kółek, podłoża, na którym najczęściej się jeździ, częstotliwości i stylu jazdy. Podczas jazdy wyczynowej wykonuje się sporą liczbę ewolucji, jak też częściej korzysta z tylnego hamulca, który także sprawia, że kółko się ściera.