Jak wybrać namiot?

Zbliżają się cieplejsze dni — czas wyruszyć w drogę! Można spędzić cywilizowany urlop w pięknym hotelu, z okazjonalnymi wypadami do baru, lub wybrać się na wakacje z dala od kamiennej dżungli na wsi.

Podczas biwakowania potrzebujesz miejsca do spania, schronienia przed złą pogodą, spojrzeniami innych ludzi, wężami, pająkami, stonogami i innymi łosiami, które mogą pojawić się na Twoim kempingu. Namiot to przede wszystkim wygoda i ochrona. Bez względu na to, czy wybierasz się w góry, do lasu, czy po prostu postanowiłeś nie stać w kolejce po mieszkanie, jeśli masz namiot, masz gdzie się zatrzymać.

Namioty — jakie są rodzaje?

Zaplanowałeś już swoje wakacje, pozostaje tylko kupić namiot. Od czego zacząć? Zacznij od odpowiedzi na pytanie: „Dokąd właściwie zmierzamy?”.

  • Namiot kempingowy to duże, przestronne schronienie, które można łatwo zabrać ze sobą podczas podróży samochodem. Doskonale nadaje się na kilkudniowy, letni, rodzinny wyjazd do lasu. Niektóre modele umożliwiają ustawienie w pozycji pionowej i mieszczą do 6 osób. Ale ma też wady: dużo waży, a w chłodniejszych porach roku trudniej jest go ogrzać ze względu na objętość.
  • Namiot trekkingowy to kompaktowe, tymczasowe mieszkanie, które można łatwo przenosić podczas krótkich wędrówek. Jest lekki i łatwy w transporcie. Pozwala spać w miarę wygodnie, ale nie chroni przed wichurami i gradem.
  • Namioty turystyczne zapewniają najlepszą ochronę przed ulewnym deszczem i wiatrem. Są one również przydatne podczas długich wędrówek, ale głównie na równinach.
  • Jeśli wybierasz się w góry, gdzie mogą wystąpić niemal wszystkie rodzaje złej pogody, najlepiej zdecydować się na namiot szturmowy (zwany też namiotem ekstremalnym). Wytrzymały, solidny, wykonany z trwałych materiałów, a jednocześnie bardzo lekki. Nie boi się silnego wiatru. W trosce o jakość trzeba coś poświęcić, a jest to przestrzeń życiowa. W namiotach szturmowych czasami trudno jest zmieścić nawet jedną osobę, rzadziej spotyka się modele dwuosobowe.

Czy warto zwracać uwagę na sezonowość namiotu?

Ten parametr na liście cech namiotu może być mylący dla nowicjusza. Na pierwszy rzut oka namioty są po prostu pogrupowane na 4 pory roku, więc wystarczy kupić jeden na każdą z nich, prawda? Nie. Klasyfikacja jest inna:

  • Namioty letnie. Ich główną zaletą jest lepsza wentylacja, która zapewni Ci ciepło w piekielne (letnie) upały. Oprócz głównych okien wentylacyjnych, krawędzie namiotów są uniesione nad ziemią, więc przeciąg będzie wiał oczywiście od dołu. Ze względu na swoją lekkość namiot nie jest zbyt mocny, więc nie chroni przed silnym wiatrem i deszczem.
  • Namioty trójsezonowe są uważane za dobrą opcję kempingową na wiosnę, lato i jesień. Są solidne, odporne na warunki atmosferyczne, dobrze wentylowane i ogólnie dobre — z wyjątkiem jednego drobnego szczegółu: nie należy ich używać zimą.
  • Namioty czterosezonowe (lub po prostu namioty zimowe) są uważane za najbardziej stabilne i trwałe. Są cięższe od innych ze względu na większą gęstość materiału, która jest potrzebna do utrzymania ciepła w zimie i chłodu w lecie. Dobrze radzą sobie z wiatrem i deszczem, ale są droższe.