Jak wybrać liny wspinaczkowe?

Warto wiedzieć, że z roku na rok na rynku dostępnych jest coraz więcej lin wspinaczkowych różnych producentów, co zdecydowanie nie ułatwia podjęcia właściwej decyzji. Nie wszystkie osoby, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką wiedzą, jakie kwestie powinno się uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Czym zatem powinna charakteryzować się lina wspinaczkowa?

Lina wspinaczkowa statyczna

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że są to liny, które rozciągają się tylko i wyłącznie w niewielkim stopniu (od 2 do 5%). Należy mieć świadomość, że produkt tego rodzaju wykorzystywany jest praktycznie wszędzie, gdzie wydłużanie się w wyniku oddziaływania obciążenia nie będzie pożądane. Doskonałym przykładem może być speleologia czy praca na wysokościach. Godny uwagi jest fakt, że liny statyczne używane są również na różnego rodzaju sztucznych ściankach wspinaczkowych. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że mniejsza rozciągliwość w tym przypadku będzie oznaczała mniejsze niebezpieczeństwo. Nie można oczywiście zapomnieć, że omawiany rodzaj lin może być wykorzystywany przy wspinaczce z dolną asekuracją.

Liny dynamiczne

Produkty tego rodzaju powstały, by zdecydowanie lepiej chronić ciała opadających wspinaczy. Warto mieć świadomość, że omawiany produkt charakteryzuje się stosunkowo dużą rozciągliwością. Liny dynamiczne są w stanie częściowo pochłaniać energię powstałą w trakcie opadnięcia danego wspinacza.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że pojedyncze liny wspinaczkowe stosowane są przede wszystkim na sztucznych ścianach wspinaczkowych, a także różnego rodzaju drogach sportowych w skałach. Godny uwagi jest fakt, że ich średnica mieści się w przedziale od 9,4 do 11 mm. Należy mieć świadomość, że im cieńsza lina – tym mniej waży. Oczywiście warto zaopatrywać się tylko u renomowanych producentów, takich jak PolarSport.pl.