Jak wybrać buty do biegania?

Powszechnie się uważa, że bieganie jest bardzo prostym, bezpiecznym i tanim sportem. Nic podobnego, ponieważ częste bieganie nie tylko wiązać się może z ryzykiem kontuzji, lecz również, aby temu zapobiec, wymaga kupienia często całkiem drogich butów sportowych do biegana. A co najtrudniejsze, mało kto wie, jakim cechami powinno się takie obuwie charakteryzować. Jak zatem kupić dobre sportowe obuwie, bez ryzyka wydania dużych pieniędzy na zły model?

buty sportowe

Dlaczego to tak ważne?

Dlaczego jednak posiadanie odpowiedniego rodzaju butów sportowych jest tak ważne? Dlaczego ich obecność na stopach powoduje, że biegane staje się bezpieczniejsze? Wszystko to wynika z faktu, jak ludzkie ciało pracuje podczas biegania. Obciążone są wtedy nie tylko mięśnie, lecz również stawy i kolany. Szczególnie dotkliwe jest to dla człowieka wtedy, gdy biega się długie dystanse na twardych powierzchnia, czyli np. na asfalcie. Brak odpowiedniego sportowego obuwia powoduje, że stawy stają się nadmiernie obciążone, co doprowadza do ich uszkodzenia, czyli kontuzji. Na szczęście da się temu łatwo zapobiec dzięki posiadaniu odpowiednich butów do biegania.

Odpowiedni rozmiar

Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju obuwia, tak i w przypadku butów do biegania, kluczowe jest posiadanie odpowiednio dobranego rozmiaru. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zarówno za duży, jak i za mały rozmiar będzie powodował nieprzyjemności podczas biegania. Za duże buty będą zbyt luźne, co będzie oznaczało ogromne ryzyko kontuzji. Zbyt małe buty będą natomiast uciskały stopę.

Dopasowanie do rodzaju stopy

Kolejną po rozmiarze cechą obuwia sportowego jest rodzaj posiadanej stopy. Być może nie każdy o tym wie, lecz stopa może być promująca, suponująca lub neutralna. Określenia te opisują to, w jaki sposób stopa układa się podczas biegu. Niezwykle ważne jest to, aby buty sportowe dobrane były właśnie pod ten parametr, ponieważ zapewni to odpowiednią ochronę stopy podczas biegania i zabezpieczy ją przed uszkodzeniem.

Z czego zostały wyprodukowane?

Ostatnią, choć wcale nie mniej ważną sprawą podczas kupowania butów do biegania, jest kwestia tego, z jakiego materiału zostały one wykonane. Ma to wpływ nie tylko na ich trwałość, lecz również na to, czy będą to buty oddychające, lekkie, a także wodoszczelne. Wszystkie te cechy są bardzo ważne dla bezpieczeństwa i jakości biegania, dlatego też warto upewnić się, czy wybierane obuwie je posiada. Czasem warto kupić model droższy, lecz posiadający wszystko to, co powinny posiadać dobre buty do biegania, niż oszczędzić i kupić model niepełnowartościowy.