Jak dopasować hamak turystyczny do zapotrzebowania?

Hamaki turystyczne od kilku lat stają się coraz bardziej popularne. Z pewnością ma na to wpływ ich coraz większa dostępność i różnorodność. Wiele osób uznaje je za wyjątkowo wygodną i praktyczną alternatywę dla spania w namiocie. Aby komfort użytkowania sprzętu był możliwie najwyższy, warto dopasować hamak do własnego zapotrzebowania. Jak tego dokonać?

Jaki hamak będzie dobrym wyborem?

Wybrany model powinien przede wszystkim odpowiadać na zapotrzebowanie użytkowników. Warto zastanowić się nad tym, w jakich dokładnie sytuacjach będzie wykorzystywany i jakie parametry są dla danych osób szczególnie istotne. Na ekwipunek z tej kategorii często decydują się podróżnicy, którzy poszukują sposobów na redukcję wagi i objętości bagażu. Zawieszane posłania mogą być dla nich korzystnym rozwiązaniem. Najmniejsze modele jednoosobowe ważą ok. 150 – 175 gram, a po złożeniu zajmują niewiele miejsca. Często bez problemu można przenosić je w bocznych kieszonkach plecaków. Dla wielu osób będzie to więc doskonała propozycja. Nie dla każdego okaże się jednak najbardziej trafioną opcją. O czym jeszcze warto pamiętać?

Co warto wziąć pod uwagę?

Szczególną wagę zaleca się przywiązać do wielkości hamaka. Najlżejsze modele są z reguły również najmniejsze. Wielkość płachty po rozłożeniu będzie miała wpływ na wygodę w czasie snu. Podróżnicy, którzy bez problemu wysypiają się w różnych warunkach, a minimalny ciężar jest dla nich najważniejszy, mogą decydować się właśnie na wspomniane akcesoria. Osoby, którym zależy też na wysokim komforcie podczas wypoczynku, powinny poszukać kompromisu pomiędzy wagą a wielkością.

Dla wielu turystów bagaż cięższy o kilkaset gram nie jest problemem. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup większych modeli. Zależnie od warunków, do spania w hamaku może być potrzebna również moskitiera, tarp i specjalna mata. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jak dobrać posłanie do panujących warunków?

Biwakowanie w pełni lata jest zwykle najmniej wymagające. W ciepłe noce hamak turystyczny często wystarczy wyposażyć w moskitierę. Zwykle okazuje się ona bardzo ważnym elementem. Możliwe jest zakupienie modeli, które są z nią połączone lub dopasowanie osobnej siatki. Ze względu na ilość owadów, sen bez takiej ochrony w niektóre dni może być niemożliwy. Doświadczeni podróżnicy zwykle świetne zdają sobie sprawę ze zmienności pogody. Nawet w czasie letnich nocy, warto być zaopatrzonym w specjalny tarp, nazywany też płachtą biwakową. Zamontowanie go nad posłaniem uchroni śpiących przed opadami. W bezdeszczową noc może zapobiec spadaniu na biwakującą osobę elementów gałązek, igliwia i listowia. Planując nocowanie w hamaku jesienią lub zimą, warto zaopatrzyć się w matę dogrzewającą.

Jaki model będzie posiadał odpowiednią jakość?

Poszukując zawieszanego posłania na wycieczki, warto pamiętać o jego wytrzymałości. Osoby, które pragną ze swojego modelu korzystać przez długi czas, powinny zwrócić uwagę na rodzaj wykorzystanego materiału. Turystyczne hamaki są podczas podróży rozkładane, zwijane, obciążane i narażone na uszkodzenia. Zaleca się więc wybierać profesjonalne modele sprawdzonych firm, które wykorzystują tkaniny najwyższej jakości. Przy produkcji dobrej klasy modeli często wykorzystuje się też specjalne technologie, które obniżają ryzyko rozerwania tkaniny. Wytrzymałe egzemplarze z mocnymi szwami są zazwyczaj tworzone z nylonu i poliestru. Pragnąc zadbać o długą żywotność akcesorium, warto upewnić się również, że materiał jest szybkoschnący. Hamak dopasowany do zapotrzebowania użytkowników będzie świetnym wyborem.