Filtry do masek: jak wybrać?

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje obecnie zanieczyszczenie powietrza za największe pojedyncze zagrożenie dla zdrowia ludzkiego na świecie. Według WHO, zanieczyszczenie powietrza zostało wymienione jako piąta główna przyczyna zgonów na świecie, przy czym ponad 90% tych przedwczesnych zgonów ma miejsce w krajach o niskich i średnich dochodach. Ponadto szacuje się, że do 2050 roku dodatkowo 200 milionów ludzi będzie cierpiało na jakąś formę choroby układu oddechowego związaną bezpośrednio lub pośrednio z zanieczyszczeniem powietrza. Jeśli mieszkasz w mieście z silnym smogiem lub jesteś często narażony na wysoki poziom zanieczyszczeń, warto zainwestować w wysokiej jakości filtry do masek. Ale jakie są najlepsze filtry do masek? I skąd wiesz, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni? Przyjrzyjmy się kilku przydatnym informacjom.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie filtrów do masek?

Istnieje wiele czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego filtra do maski, w tym poziom zanieczyszczenia w Twojej okolicy, Twój zawód oraz materiał, z którego wykonano maskę.

Filtry do masek węglowe

Filtry do masek węglowe są jednym z najczęstszych rodzajów filtrów stosowanych w maskach przeciwsmogowych. Są one skuteczne w wyłapywaniu cząstek, które są mniejsze niż 10 mikronów. Typowa maska z filtrem węglowym będzie miała wskaźnik skuteczności 96% w stosunku do cząstek stałych (PM). Wielkość cząstek PM to pomiar wielkości cząstki w odniesieniu do średnicy ludzkiego włosa. Cząstki, które są 10 mikronów lub mniejsze, mogą łatwo przeniknąć do płuc i dostać się do krwiobiegu. Wybierając filtr węglowy, należy wziąć pod uwagę wymagany poziom węgla. 

Filtry do masek HEPA

HEPA to skrót od „high-efficiency particulate air”. Ten typ filtra został zaprojektowany tak, aby wychwytywać niektóre z najdrobniejszych cząstek znajdujących się w zanieczyszczonym powietrzu. Stopień filtracji wynosi 99,97% i jest często używany w szpitalach i innych miejscach związanych ze zdrowiem, aby zapewnić, że patogeny unoszące się w powietrzu są ograniczone do minimum. Nadają się one również do użytku zewnętrznego. Filtr HEPA może zmniejszyć ilość PM2,5 nawet o 99,9%.