Za oknami można zauważyć, że spadły pierwsze śniegi, a to oznacza, że powoli rozpoczynamy sezon na sporty zimowe. Wiele osób czeka na nie cały rok i marzy o tym, by móc wreszcie spędzić okres świąteczny, ferii zimowych czy po prostu zimowy weekend w górach. Na takich wyjazdach trzeba być przygotowanym na szybko zmieniające się warunki pogodowe i zachować rozsądek podczas brania udziału w sportowych atrakcjach. W zapewnieniu bezpiecznej zabawy wszystkim turystom pomóc mogą kijki leki.
Do czego możemy zastosować kije leki?
Narciarskie kije leki znajdują zastosowanie w sportach zimowych, związanych głównie z górskimi rozrywkami. Podczas uprawiania narciarstwa klasycznego pomagają zachować płynność ruchów i koordynację, zwłaszcza na trudniejszych szlakach zjazdowych. W narciarstwie biegowym odgrywają ważną rolę w nadawaniu dynamiki. Podczas odpychania się od nawierzchni kijki leki działają jak napęd, zwiększając szybkość biegacza. Podczas długich wędrówek po szlaku sprawdzą się świetnie jako podpora, odciążając piechura ułatwiają wspinaczkę na długie dystanse. Zapewniają również dodatkową stabilizację podczas poruszania się po trudnych terenach – oblodzeniach czy w zaspach śniegu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kijków?
Mając na uwadze wygodę, dobrze jest zaopatrzyć się w sprzęt, który będzie poręczny i lekki, z ergonomicznym chwytakiem dopasowanym do dłoni. Długość kijków powinna być dostosowana do wzrostu korzystającej z nich osoby. Świetnym wyborem będą zatem takie leki kije narciarskie, które posiadają możliwość regulacji. Zbyt krótkie kijki leki sprawią, że osoba będzie musiała wkładać dodatkowy wysiłek w schylanie i praca z nimi nie będzie efektywna, natomiast za długie utrudnią przepływ krwi przez naczynia krwionośne ręki. Idealna długość to taka, gdy będąc w pozycji wyprostowanej i trzymając kijki w dłoni, uzyskuje się kąt prosty lub lekko ostry między przedramieniem a ramionami.