W jaki sposób najlepiej spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie?

Osoby, które normalnie w miesiącach ciepłych aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu, a w szczególności te, które lubią górskie wędrówki lub po prostu na przykład wyjście do lasu, często zimą mają problem, ponieważ nie mogą, za bardzo znaleźć sobie odpowiednich alternatyw dla górskich wędrówek. Są jednak na to dobre sposoby.

Skitouring

Skitouring jest to forma rekreacji na świeżym powietrzu, która zakłada przemieszczanie się w umiarkowanie trudnym, bądź w trudnym terenie, na nartach skiturowych. Narty skiturowe nie są jeszcze bardzo popularne, dlatego nie każdy wie, o co w ogóle w tej formie wypoczynku chodzi. Dobrze jest zatem o tym porozmawiać.

Czym są narty skiturowe?

Narty skiturowe łączą w sobie najlepsze cechy nart biegowych oraz nart zjazdowych. Są one szerokości mniej więcej narty zjazdowej, natomiast wiązania są tak skonstruowane, że podczas zjazdu z górki, mamy but narciarski stabilnie przymocowany do narty, natomiast podczas poruszania się po płaskim terenie lub podczas podchodzenia pod górę, pięta jest luźna, dlatego możemy się na tych nartach poruszać niemal tak samo komfortowo, jak na nartach biegowych. Dodatkowo do narty skiturowej, a w zasadzie do jej ślizgu, przyczepiany fragment materiału, który nazywany jest fokiem. Fok powoduje to, że jeżeli podchodzimy pod górę, to narta nie ześlizguje się w dół. Dzięki temu możemy podchodzić pod naprawdę dość strome wzniesienia. Narty skiturowe umożliwiają poruszanie się zimą po zaśnieżonych górskich szlakach, a bardziej zaawansowani amatorzy tego sportu, odbywają wędrówki nawet poza szlakami.